Досвід реабілітації червононогих черепах (Chelonoidis carbonaria) в умовах Київського зоопарку. Васильковська І. Б., Майстренко А. І., Орловська Н., Пятов М. С., Суліма К. К.

У роботі Київського зоопарку дуже важливою є співпраця кіперів, спеціалістів-зоотехніків та лікарів ветеринарної медицини. Саме така взаємодія дала змогу забезпечити повну реабілітацію червононогих черепах (Chelonoidis carbonaria) , які прибули до зоопарку у вкрай тяжкому стані. Про минуле цих тварин ми знали лише те, що вони тривалий час утримувалися у посушливих умовах при невисокій температурі, що зовсім не відповідає потребам цього виду плазунів. Червононогі черепахи – мешканці вологого тропічного лісу, саме тому вони мають утримуватися у вольєрах з нормальною вентиляцією, але без протягів, при значній вологості та досить високій фоновій температурі (не менше +26 С). Також ці тварини повинні мати доступ до водойми з теплою водою.

Черепахи прибули до ветеринарної клініки Київського зоопарку 6 січня 2018 року. Стать – самець і самка, розміри карапаксу відповідно 395 мм та 335 мм, маса тіла 7200 г та 4500 г.

Довгий час черепахи не демонстрували жодних ознак життєдіяльності та знаходились в край пригніченому стані. Вони не харчувалися, та не випорожнювалися. Згодом, маса тіла дещо збільшилася  — як результат введення великого об’єму препаратів.

На період адаптації, ми поселили червононогих черепах в великий тераріум з органічного скла,, розмірами 1650 ммХ620 мм. Тераріум облаштували двома точками прогріву з різною температурою, для того, щоб тварини самі мали змогу вибирати оптимальні  для себе умови. Таким чином, температура в точках прогріву становила від +40 до +50 С, фонова +26. В перший місяць реабілітації ми залишали лампи розжарювання ввімкнутими на ніч, так як тварини потребували цілодобового обігріву, і нормальний добовий перепад температур , саме в цей період ,для них не був обов’язковим.

Складність у створенні необхідних умов полягала в тому, що тварини були настільки знесиленні, що не пересувались. Виходячи зі свого досвіду, ми на свій розсуд поміщали черепах в точки прогріву і забирали їх звідти, до того моменту, поки вони самі не змогли це робити.

З 9 березня почали купати черепах, що відразу дало результат. Нарешті відбулася довгоочікувана дефекація, і черепахи почали цікавитися кормом. 10 березня спробувала корм самка , 11 —  самець.

Ми вдячні нашому колезі, Івану Павловичу Неїжко, який дуже допоміг черепахам, порадивши нам, запропонувати їм гриби в якості стартового корму. Ми вирішили погодувати черепах шампіньйонами. Цікаво, що тварини відразу накинулися на гриби, неначе тільки їх і чекали! Нашим радощам не було меж! Мабуть, це найцінніша віддача, яку співробітник зоопарку може отримати за свою складну і напружену працю!

Але ми не планували вводити гриби в щоденний раціон черепах, використовуючи їх лише як ласощі. Спробувавши гриби, черепахи почали споживати солодкий перець та квіти гібіскуса. Наразі вони отримують повноцінний, багатокомпонентний корм.

Ветеринарне обслуговування:

Перші 10 днів тварини потребували особливого догляду і ветеринарного обслуговування. Враховуючи стан черепах, ветеринарами зоопарку під керівництвом Васильковськовської Інни Борисівни, було прийнято рішення назначити лікування наступною схемою: розчин Рінгера, інтроцеломічно, 100 мл на голову, 50 мл глюкози 5%, Нейрорубін в/м 3 мл на голову. Всі препарати вводили кожен день, з 11 дня – через день

На третій день ветеринарні лікарі призначили морбацил, з розрахунку 0.2 мл на 1 кг через день, 5 ін»акцій. З вітамінів , окрім вищезгаданного нейрорубіну, використовували елеовіт в дозуванні 0,4 мл на 1 кг на тиждень. З 30 дня вищезгадані препарати вводили 1 раз в тиждень, протягом трьох тижнів.

Досвід співробітників Київського зоопарку по реабілітації червононогих черепах може бути корисний іншим установам, які займаються утриманням тварин. Але, в будь якому разі, методи реабілітації варто підбирати виходячи з видових потреб черепах а також відповідно до вказівок ветеринарних лікарів.

Contacts:
Posted by: Кирилл on

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *