Досвід розведення гекону-оцелоту (Paroedura picta) в умовах Київського зоопарку. Пятов М.С., Суліма К.К.

Paroedura picta – ендемічний, вузькоареальний представник фауни Мадагаскару. Це невеликий гекон. Самки, в середньому, сягають близько 10 см завдовжки, самці дещо більші. Нам важко вказати точніші розміри, так як літературних даних по цьому виду не багато, а ми працюємо з обмеженою групою тварин. В англомовній літературі цих геконів називають гекон-оцелот ( оcelot gecko), пантеровий гекон (panther gecko) або земляний гекон (Мadagascar ground gecko). Варто зазначити, що всі ці тривіальні назви є влучними та відповідають екології та етології виду.

Ці гекони мають «присоски» на пальцях та розвинені кігті, але, судячи з поведінки, яку ми спостерігали в тераріумі, віддають перевагу помешканням на грунті. Саме тому, вдень їх можна знайти під корою та глиняними схованками. В якості субстрату, ми вирішили використовувати вологий річковий пісок, так як, виходячи з досвіду утримання таксономічно споріднених видів, передбачили ймовірність закопування яєць самками. Власне, так в подальшому і сталося.

Навесні 2018 ми отримали групу з шести Paroedura picta. Після проходження місячного карантину, тварини поступили на відділ акватераріуму Київського зоопарку. Попереднє обстеження показало наявність двох самців та чотирьох самок, з яких ми створили дві групи розмноження – на кожного самця дві самки. Для таких геконів це ідеальне співвідношення статей в групі розмноження.

Тварини утримуються в невеликих кубічних тераріумах, щоденно (по два рази на день) зволожуються, але застою вологи ми не допускаємо, вдень тераріум залишається сухим. Гекони перебувають при фоновій температурі лабораторії 25-26 С без додаткового обігріву. Годуємо комахами: німфами бананового цвіркуна та туркестанського таргана, з вітамінно-мінеральними комплексами. Таким чином, умови утримування даних геконів в лабораторії герпетології Київського зоопарку слід вважати стандартними для геконів цієї розмірної групи.

Перше яйце ми виявили 29.05.2018, друге 30.05.2018 і одразу перемістили їх до інкубатора при температурі 28 С. Яйця не клейкі, поодинокі, були закопані у грунт. Згодом ми знову знаходили та забирали яйця, але облік проводити було важко, так як зменшення фактору турбування ми вважали пріоритетнішим за збір даних, тому зайвий раз не відловлювали тварин. 18.07 в тераріумі виявили першого молодого гекона. Цікаво, що він «народився» саме в тераріумі, а не в інкубаторі. Ми перебрали грунт в обох тераріумах і виявили аж 19 неврахованих яєць! Їх перемістили до інкубатору, де вони продовжують свій розвиток. Інші малюки з’явилися на світ вже в інкубаторі при стандартних умовах температури та вологості.

Гекони Paroedura picta не перебувають під контролем міжнародних програм і конвенцій, проте, ми вважаємо за доцільне їх утримування та розведення в умовах Київського зоопарку. Фауна Мадагаскару останнім часом опинилася у вкрай важкому стані – неконтрольоване знищення рослинних угруповань острова створює несприятливі умови для існування тварин. Саме тому, будь-який її представник потребує збереження в зоопарках та охорони шляхом створення штучних популяцій. На це і направлена наша робота з Paroedura picta.

Contacts:
Posted by: Кирилл on

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *